Wydarzenia i imprezy

Sikorski Memorial Rally 2023

Sikorski Memorial Rally 2023 przeszedł do historii. W Internecie znajdziecie ogrom bardzo wnikliwych relacji i wyczerpujących analiz, czym było żeglarskie spotkanie na Gibraltarze w dniach 03 – 05 lipca 2023.

Jak ważne były te dni i jaki oddźwięk wywołała ta wizyta, podkreśla relacja w anglojęzycznej Gibraltar Chronicle oraz w miejscowych mediach internetowych: „Gibraltar’s Deputy Chief Minister Dr Joseph Garcia attended a special mass at the Cathedral of St Mary the Crowned and later delivered a speech at a wreath-laying ceremony at the Sikorski memorial at Europa Point on the 80th Anniversary of Sikorski’s death. Also present were the Governor, Sir David Steel as well as representatives of the Polish Government and Armed Forces.” /EuroWeeklyNews/

Dlatego, by się nie powtarzać, skupię się bardziej na organizacyjnej części wydarzenia, które zapamiętamy jako Sikorski Memorial Rally Gibraltar 2023. W poniższym tekście przeczytać będziecie mogli o ogromnej pracy i zaangażowaniu kapitalnych ludzi, którzy jeszcze zimą zeszłego roku odpowiedzieli na apel kapitana Jerzego Knabe. To dzięki tym właśnie osobom Sikorski Memorial Rally 2023 zapisał się na kartach polskiego żeglarstwa.

Przenieśmy się na chwilę do roku 1993. Z inicjatywy YKP Londyn wychodzi pomysł organizacji uroczystości, które upamiętnić miały 50. rocznicę tragicznej śmierci Gen.W.Sikorskiego i osób mu towarzyszących. Pamiętać należy, że główny organizator tamtych obchodów, Jerzy Knabe, w lipcu 1943 roku przebywał w okupowanej Warszawie. Jako naoczny świadek obserwował reakcje ludzi i zmiany polityczno-wojskowe tamtych tragicznych lat. Wydarzenia te ukształtowały nasze miejsce w geopolitycznym układzie świata na kolejne dziesiątki lat po wojnie. W moich prywatnych rozmowach z Jurkiem zawsze podkreślał, że 4 lipca 1943 r. sprawa polska upadła na arenie międzynarodowej i pomimo wygranej wojny, my, Polacy, przegraliśmy.

Rok 1993 to okres świeżo odzyskanej niepodległości. Okres zmian polityczno-gospodarczych, reform i tarć społecznych. W tym niełatwym okresie Jerzy Knabe i YKP Londyn organizuje żeglarski zlot na miejscu katastrofy w Gibraltarze. Po to, by uczcić i uhonorować pamięć gen. Sikorskiego oraz pozostałych ofiar katastrofy. Koledzy z klubu londyńskiego byli pionierami i wyznaczyli kierunki działań, a pewien swoisty scenariusz wydarzeń zapisał się w schemacie obchodów rocznicowych. W roku 1993 Sikorski Memorial Rally był ogromnym sukcesem. Na moje prywatne pytanie do Jurka: „Dlaczego żeglarze?”, otrzymałem prostą odpowiedź: „Bo nikt inny nie chciał!”

Sprawozdanie z tej uroczystości znajdziecie w internecie na stronie Pogoria.org.

Wczesną wiosną 2022 r. w londyńskim mieszkaniu Jurka padły słowa, że zbliża się 80-lecie Katastrofy Gibraltarskiej i żeglarska brać nie może być nieobecna w czasie obchodów rocznicy tragedii na Gibraltarze. To właśnie wtedy narodził się pomysł organizacji zlotu żeglarskiego Sikorski Memorial Rally 2023.

Na apel Jerzego Knabe natychmiast odpowiedziały władze Polskiego Związku Żeglarskiego. Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusław Witkowski, wysłał odpowiedź, że żaglowiec STS Pogoria w dniu 3 lipca 2023 r. przybije do Gibraltaru.
Zimą 2023 r. w Gdyni pod przewodnictwem Bogusława Witkowskiego zebrała się grupa robocza, w skład której wchodzili Jarosław Kukliński i Radek Śląski. Ja reprezentowałem na tym spotkaniu Jerzego Knabe.

Spotkanie z Radkiem Śląskim było dla mnie ogromna radością . Znamy się osobiście około 30 lat . W przeszłości realizowaliśmy różne przedsięwzięcia a nasza współpraca opiera się na doświadczeniu i zaufaniu. W końcu oboje wywodzimy się z klubów położonych nad Pojezierzem Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

Praktycznie w tym samym momencie za sprawą maili Jurka, dochodzi do spotkania Agnieszki Mazur z Kevinem Bossino, przedstawicielem Ministerstwa Turystyki Gibraltaru. Spotkanie to określa wszelkie ścieżki organizacyjne i praktycznie zmienia rzeczy niemożliwe w możliwe. W przygotowania włącza się Julia Groth z trójmiasta i Marcin Wilk z Dublina. Jesteśmy w stałym kontakcie z kapitanem Jarkiem Kuklińskim. Sprawy nabierają tempa. Uczestnictwo w Sikorski Memorial Rally 2023 potwierdza Asia Pajkowska wraz z załogą YKP Leszka Ulewicza i Andrzej Piotrowski z USA. Sprawy nabierają rumieńców.
Tu nasuwa się kolejna myśl. Żaglowiec STS Pogoria, jest korzeniami związany z jeziorem Pogoria 1 w Dąbrowie Górniczej.
Barkentyna powstała w 1980 roku na potrzeby Bractwa Żelaznej Szekli. Nazwę otrzymała z inicjatywy ówczesnego Prezesa Radiokomitetu Macieja Szczepańskiego, który to właśnie na jeziorze Pogoria 1 w Klubie Sportów Wodnych HUTNIK Dąbrowa Górnicza, zdobywał swoje żeglarskie doświadczenie. Pomyślałem zatem, że w czasie żeglarskiego spotkania na Gibraltarze nie może zabraknąć akcentu KSW Hutnik i pięknego jeziora Pogoria z Dąbrowy Górniczej.

W planie obchodów Sikorski Memorial Rally 2023, znalazł się punkt upamiętnienia marynarzy admirała Nelsona, którzy zginęli w czasie pamiętnej bitwy pod Trafalgarem. Wydarzenie takie miało miejsce 30 lat wstecz, jako hołd dla marynarzy żeglarzy. Zrealizowali je wtedy Marynarze Polskiej Floty Wojennej.

O pomoc w organizacji tego zdarzenia wraz z Agnieszką poprosiliśmy nasz macierzysty klub żeglarski KSW HUTNIK Pogoria 1 Dąbrowa Górnicza. Ponownie, jak zresztą niejednokrotnie wcześniej, w klubowym hangarze powstał nowatorski pomysł, by na Gibraltar pojechała szarfa wzorem przypominająca Błękitną Wstęgę Pogorii. Znalazły się na niej bardzo ważne słowa wypowiedziane przez Admirała Nelsona i słowa od żeglarzy dla żeglarzy: „First gain the victory and then make the best use of it you can” (Horatio Nelson).

W spotkaniu tym uczestniczyli: kolega Darek Bałazy i nasz przyjaciel Krzysztof Duszuk, którego przedwczesna śmierć wstrząsnęła nami dogłębnie. Żegnaj CZORNY, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

Pomysł uczestnictwa klubu w obchodach na Gibraltarze i prośba o pomoc w realizacji spotkała się z akceptacją Zarządu Klubu oraz koleżanek i kolegów wodniaków z KSW HUTNIK. Ogromną pracę organizacyjną wykonał Komandor Zbyszek Rosołowski. Za wszystko serdecznie dziękujemy! Myślę, że niebawem będę miał okazję osobiście Wam za to podziękować.
W dniu 4 lipca delegacja żeglarzy na czele z Bogusławem Witkowskim i Radkiem Śląskim w asyście demokratycznych samorządowców z regionów nadmorskich złożyła wiązankę kwiatów i okolicznościową szarfę na Trafalgar Cemetery w Gibraltarze.

Podkreślić należy, że reprezentując KSW Hutnik Pogoria 1, uczestniczyliśmy w szeregu innych uroczystości w czasie Sikorski Memorial Rally 2023. Najbardziej podniosłym było uczestnictwo w oficjalnej delegacji, która składała kwiaty pod pomnikiem katastrofy w imieniu żeglarskich organizacji polskich i polonijnych w czasie oficjalnych obchodów 4 lipca 2023. Delegacją w składzie: Asia Pajkowska, Leszek Ulewicz i Tomasz Mazur, oddaliśmy honory poległym.

5 lipca nasz przepiękny żaglowiec STS Pogoria ruszył wraz z załogą w kolejny etap podróży. Kurs: Afryka! Żegnajcie przyjaciele, te kilka dni na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Może jednak nie żegnajcie, a raczej do zobaczenia ponownie! Z chwilą pojawienia się w internecie fotografii i pierwszych relacji z Gibraltaru w głowach kilku osób jednocześnie powstał pomysł zorganizowania rejsu wodniaków z Pojezierza Pogoria na pokładzie żaglowca STS Pogoria. Pewnie niebawem spotkamy się ponownie, bo co raz zostanie wprawione w ruch, nie tak łatwo da się zatrzymać.

Na koniec chciałbym przypomnieć wszystkim ideę, w którą kiedyś mocno uwierzyłem, a która obecnie jest trochę zapomniana. Funkcjonował kiedyś slogan Globalnej Wioski – świata bez granic i sztucznych ograniczeń. Coś, co dla żeglarzy naturalnie, powinno być bliskie sercu. To właśnie wszystko zadziałało w czasie organizacji Sikorski Memorial Rally 2023. Organizacja odbywała się po części w Londynie, w Gdyni, w Warszawie, w Dublinie, na Gibraltarze, w Chicago, w Katowicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Grupa ludzi, która w tym uczestniczyła, zyskała nowe ogromne doświadczenie organizacyjne i wiarę, że przeszkody istnieją jedynie w naszym umyśle. Bardzo Wam wszystkim dziękuję! Nasza wspólna praca nakreśliła nowe przyjaźnie i formy współdziałania. Myślę, że już niebawem odpoczniemy, ochłoniemy i zaczniemy robić coś nowego, bo po prostu tacy jesteśmy.

Zatem gdy ktoś znowu zwoła załogę, ja zawsze zamustruje się w kambuzie. Na mnie możecie liczyć.

Z żeglarskim pozdrowieniem,

Tommy, The Sailing Chef

PS. Specjalne i naprawdę szczere podziękowania dla kucharza STS Pogoria, Sylwka Małachowskiego, i całej wachty kambuzowej. Byliście wspaniali. Bez Was nie byłoby tak smacznie!!!

Zobacz inne