REGATY

V edycja Pucharu Pogorii 2008

W minioną sobotę 23.08.2008 na Jeziorze Pogoria I odbyła się V, ostatnia w tym roku edycja Pucharu Pogorii.

Organizatorem tej edycji regat był klub KSW FREGATA. Wystartowało sześć załóg, które do ostatniej chwili mogły zmienić swoją pozycję w klasyfikacji generalnej.

Oficjalne rozpoczęcie regat odbyło się o godzinie 10.00 i po omówieniu trasy start do regat przewidziano wstępnie na godzinę 11.00. W drodze na linię startu najmłodsza stażem załoga KSW HUTNIK strzeliła wywrotkę. Dzięki przemyślanym działaniom załogi i pomocy łodzi asekuracyjnej zabezpieczającej regaty w krótkim czasie gotowi byli stanąć ponownie na linii startu. Z uwagi na bardzo kapryśny w tym dniu wiatr regaty rozgrywane były na trasie „śledź”, co umożliwiało szybką korektę trasy przez komisję sędziowską.

Podczas regat nie obyło się również bez przygód. W trzecim wyścigu załoga z LOK ZEFIR, płynąc na drugiej pozycji, przed samą linią mety złamała płetwę sterową. Nie poddali się jednak i linię mety przekroczyli sterując pagajem, lecz ich pozycja w tym wyścigu nieco się zmieniła.

Od pierwszego sygnału startowego zdecydowanym faworytem regat był Radosław Stachurski na jachcie NUTA wraz ze swoją etatową załogą w składzie: Anna Stachurska i Marek Stachurski. Płynąc na swoich nowych żaglach wygrał wszystkie pięć wyścigów i całe regaty. Miejsce drugie zajęła załoga z LOK ZEFIR w składzie Sławomir Skowron – sternik, Jacek Żydek – załoga, Adrian Skowron – załoga, która też zaprezentowała nam swoje nowe żagle z okazałym logo. (Jacku, cieszymy się z Twojego powrotu na regatową trasę po tak długiej przerwie.) Miejsce trzecie zajęła załoga z KSW HUTNIK na jachcie AQUADUO w składzie: Dariusz Bałazy – sternik, Adam Kominek – załoga, Krzysztof Duszuk – załoga.

 

Klasyfikacja końcowa regat o Puchar Pogorii 2008

Regaty te były podsumowaniem całego cyklu regat o Puchar Pogorii 2008 r.

Najlepszą załogą po pięciu edycjach Pucharu Pogorii 2008r okazała się załoga NUTY z KSW FREGATA w składzie: Radosław Stachurski – sternik, Anna Stachurska – załoga, Marek Stachurski – załoga.

Miejsce drugie zajęła nieobecna na ostatniej edycji załoga DZYNDZOŁA z JK POGORIA III w składzie: Rafał Balcerzyk – sternik, Łukasz Nowak – załoga, Ines Dylewska – załoga.

Miejsce trzecie zajęła załoga AQUADUO z KSW HUTNIK w składzie: Dariusz Bałazy – sternik, Adam Kominek – załoga, Krzysztof Duszuk – załoga.

Klasyfikacja klubowa regat o Puchar Pogorii 2008

Podsumowano również rywalizację międzyklubową regat o Puchar Pogorii 2008 r. Do punktacji tej zaliczano wyniki dwóch najlepszych łodzi z każdego z klubów.

Najlepiej w tej rywalizacji wypadł KSW HUTNIK, który po raz drugi z kolei zdobył pierwsze miejsce, a puchar za zwycięstwo odebrał komandor klubu Zbigniew S. Rosołowski.

Miejsce drugie zajął klub LOK ZEFIR z ciągle walczącym na regatowej trasie komandorem Sławomirem Skowronem.

Miejsce trzecie zajął klub KSW FREGATA, którego komandor Andrzej Malinowski również odebrał puchar.

 

Na uczestników regat czekały cenne nagrody i upominki oraz tradycyjnie posiłek z zimnym piwem, które po regatach studziło nasze emocje. Korzystając z okazji chciałbym w imieniu wszystkich załóg biorących udział w Pucharze Pogorii podziękować komandorom naszych klubów za wspaniałą komandorską współpracę i życzę Wam Panowie, aby ta współpraca była równie owocna w sezonie regatowym 2009.

Dziękujemy także naszym niezmordowanym sędziom Wojtkowi Jamule i Maćkowi Krajewskiemu, którzy trzymali pieczę nad tym, aby te regaty odbywały się w przyjaznej, żeglarskiej atmosferze oraz wszystkim sympatykom żeglarstwa, którzy pomagali przy organizacji regat o Puchar Pogorii.

Przed nami kolejne regaty, na które serdecznie zapraszamy!

Do zobaczenia na trasie!

Dariusz „Bazyl” Bałazy
Foto: Krzysztof Siuliński

Zobacz inne