REGATY

Finał Pucharu Śląska 2008 w klasie OMEGA

Jeszcze dobrze nie ucichło echo po ostatnich regatach polonijnych, a już tydzień później 20.09.2008  jesteśmy świadkami kolejnych emocji związanych z regatami

Po raz kolejny na jeziorze Pogoria I w klubie KSW FREGATA organizowany był dwudniowy finał Pucharu Śląska w klasie OMEGA. Załogi, które brały udział we wcześniejszych edycjach Pucharu Śląska mogły u nas na Pogorii uzupełnić brakujące punkty w klasyfikacji generalnej. Reszta załóg ścigała się o Puchar Wodnika.

Do regat zgłosiło się dziesięć załóg. Regaty te były podsumowaniem całego cyklu regat o Puchar Śląska 2008, który odbywał się na akwenach: Dziećkowice, Łąka k/Pszczyny, Przeczyce, Poraj, Jezioro Żywieckie. Sędzią głównym regat był Marian Piecha, a sędzią pomocniczym nasz etatowy pogoriański sędzia Wojciech Jamuła.

Uroczystego otwarcia regat dokonali Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniew Podraza oraz komandor klubu KSW FREGATA Andrzej Malinowski. Swoją obecnością zaszczycił nas również przedstawiciel Śląskiego Okręgu Żeglarskiego Janusz Szlachetko, który przywiózł ze sobą okazały puchar dla najlepszej załogi Śląska i Zagłębia.

Po rozpoczęciu regat sędzia główny poprosił sterników pod tablice ogłoszeń, gdzie omówił trasę regat. Regaty rozgrywano na trasie „trójkąd-śledź”. Wiatr w tym dniu był raczej stabilny, słaba trójeczka, co pozwoliło na rozegranie pięciu wyścigów. Niestety wszystkim nam dokuczał padający z małymi przerwami deszcz.

Najlepszą załogą w pierwszym dniu była załoga WIKTORII z Przystani u Siudowej Zosi z Jez. Żywieckiego. Załoga ta w składzie: Michał Ignatowski – sternik, Klaudia Kąkol (zwana przez chłopaków z załogi Ździśkiem) i Wojciech Kąkol, zajmowała w wyścigach kolejno miejsca 2, 3, 2, 1, 1. Miejsce trzecie tej załogi zostało odrzucone jako najgorszy wynik z pięciu wyścigów i w ten sposób uzyskali taką samą ilość punktów co załoga PASJI WODNEJ.

Załoga PASJI WODNEJ z KSW FREGATA w składzie Radosław Stachurski – sternik, Anna Stachurska oraz Marek Stachurski w tym dniu żeglowała bardzo dobrze, zajmując w wyścigach kolejno miejsca 1, 2, 1, 2, 2. Po odrzuceniu najgorszego wyścigu, czyli jednego drugiego miejsca punktowo zrównali się z załogą WIKTORII. W tym przypadku o kolejności zadecydował ostatni wyścig, w którym WIKTORIA przypłynęła przed PASJĄ WODNĄ.

Miejsce trzecie zajmowała załoga LOK ZEFIR na jachcie DZYNDZOŁ w składzie: Sławomir Skowron – sternik, Jacek Żydek, Adrian Skowron, która wyścigi kończyła kolejno na miejscach 5, 1, 4, 3, 5.

Po wyścigach wszyscy zawodnicy mogli zjeść ciepły posiłek przygotowany przez firmę cateringową, a wieczorem umówieni byliśmy na browarek i koncert zespołu BEZ PANIKI.

Muszę tutaj wspomnieć o naszym niezmordowanym Radku Stachurskim. Był jednym z organizatorów ostatniej edycji Pucharu Śląska jako v-ce komandor KSW FREGATA, ścigał się z nami w deszczu cały dzień, a wieczorem wraz ze swoim zespołem raczył nas jeszcze szantową muzyczką. (Radzios, czy Ty się kiedyś męczysz?)

Dzień drugi regat zapowiadał się bardziej pogodny, ale niestety tylko zapowiadał. W miarę upływu czasu znowu zaczął padać deszcz. Sędzia ustalił, że w drugim dniu zostaną rozegrane cztery wyścigi. Pierwsze miejsca w tym dniu w poszczególnych wyścigach podzielili między sobą: Sławomir Skowron z LOK ZEFIR i Radosław Stachurski z KSW FREGATA. Nieco słabiej spisała się załoga WIKTORII, która spadła na drugą pozycję.

 

Klasyfikacja Pucharu Wodnika

Podsumowując Puchar Wodnika:

I miejsce: Radosław Stachurski, Anna Stachurska, Marek Stachurski na PASJI WODNEJ z KSW FREGATA, Jez. Pogoria

II miejsce: Michał Ignatowski, Klaudia Kąkol, Wojciech Kąkol na WIKTORII z Przystani u Siudowej Zosi, Jez. Żywieckie

III miejsce: Sławomir Skowron, Jacek Żydek, Adrian Skowron na DZYNDZOLE z LOK ZEFIR, Jez. Pogoria

 

Klasyfikacja Pucharu Śląska 2008

Klasyfikacja Pucharu Śląska przedstawia się następująco:

I miejsce: Radosław Stachurski, Anna Stachurska, Marek Stachurski na PASJI WODNEJ z KSW FREGATA, Jez. Pogoria

II miejsce: Andrzej Moroński, Barbara Morońska, Krystian Bogusław na POL 45 ALUMAST SAILING TEAM GRONIK (niestety nieobecny w ostatniej edycji Pucharu Śląska)

III miejsce: Kazimierz Zając wraz ze swoją załogą na WIEDŹMIE z TKŻ PTTK TRAMP, Jez. Pogoria

 

Po regatach na zwycięzców czekały puchary i nagrody rzeczowe, które wręczane były przy gromkich brawach.

Przed nami kolejne regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Pogoria, na które serdecznie zapraszamy!

Dariusz „Bazyl” Bałazy
Foto: T. Mazur

Zobacz inne