REGATY

Baltic Sail Nord Cup 2011 – Zatoka Gdańska

Po powrocie z urlopu, który spędziliśmy w gronie klubowym, żeglując po greckich Cykladach, udaliśmy się w dniach 2-3.07.2011 do Górek Zachodnich koło Gdańska na regaty Baltic Sail Nord Cup. Regaty rozgrywane były na wodach Zatoki Gdańskiej i była to kolejna, IV już edycja Pucharu Polski klasy Omega.

Do Górek poza naszą załoga wybrały się również załogi z zaprzyjaźnionych klubów: z Fregaty tradycyjnie już Radek, Proxima, Delirium oraz Sławek z LOK–u.

Warunki na wodzie podczas trwania tych regat były bardzo różne. W sobotę pierwszego dnia startów wiał słaby wiatr, co pozwoliło na rozegranie tylko czterech wyścigów. Od samego początku zdecydowanym faworytem w klasie Omega Standard był Filip Pietrzak z teamu Politechniki Gdańskiej. Od samego początku żeglował bardzo dobrze, wykręcając w pierwszym dniu trzy pierwsze miejsca i jedno drugie. Na drugim miejscu uplasowała się Maja Remizowicz wraz ze swoją żeńską załogą. Dziewczyny bardzo szybko wstrzeliły się w klasę Omega, a umiejętności, jakie Maja prezentuje na wodzie pozwalają jej na nawiązanie twardej i zaciętej walki z męskimi załogami. Na miejscu trzecim pierwszy dzień regat kończy załoga Piotra Rzepeckiego z teamu Jagiellonian Uniwersity. My ze stratą czterech punktów do nich lądujemy na miejscu czwartym z taka samą ilością punktów co drepczący nam cały czas po piętach Gandalf.

W drugim dniu regat warunki wietrzne mocno się zmieniają, wieje północno wschodni wiatr o sile 4 stopni Beauforta i rozbudowuje się całkiem spora fala która utrudnia mocno żeglugę. Drugi dzień należał również do Filipa, w piątym i szóstym wyścigu zajmuje pierwsze miejsca i mając świadomość wygranej spływa do brzegu nie biorąc udziału w ostatnim wyścigu. Maja utrzymuje swoja drugą pozycje, a my odrabiamy straty do Jagiellonian Uniwersity i zostawiamy Gandalfa dwa punkty za sobą, kończąc całe regaty na miejscu trzecim.

Po regatach uroczyste zakończenie oraz losowanie nagród. Okazuje się że te regaty były mocno zdominowane przez Filipa, z pierwszym losem wyczytane zostaje jego nazwisko i Filip do domu wraca z nowym fokiem, nagrodą od żaglowni Vector Sails. My jak zawsze…, bijemy brawo i już drugi rok czekamy na pierwszy numer z rocznej prenumeraty czasopisma „Jachting”, którą wylosowaliśmy na regatach w Górkach dwa lata temu.

Przed nami kolejne regaty: w najbliższy weekend 16 – 17.07 jedziemy do Giżycka poprasować tym razem Niegocin.

Trzymajcie za nas kciuki !!!

Dariusz Bałazy
AQUADUO POL 161

Zobacz inne