
02/10/2025
Mamy dla Was ważną wiadomość!
Zgłosiliśmy się do konkursu grantowego organizowanego przez grantowo.pl.
Mamert Aleksander Stankiewicz, kapitan żeglugi wielkiej Polskiej Marynarki Handlowej, komandor podporucznik Marynarki Wojennej II RP, dowódca statków „Lwów”, „Polonia” oraz „Piłsudski”, znany jako Znaczy Kapitan, także jako bohater powieści Karola Olgierda Borchardta „Znaczy Kapitan”. 17 listopada na cmentarzu Hartlepool odbyła się ceremonia upamiętniająca 85. rocznicę jego tragicznej śmierci. Agnieszka i Tomek Mazur, członkowie naszego Klubu na stałe mieszkający w Anglii, uczestniczyli w tych obchodach. Zapraszamy do obszernej relacji z tej ceremonii, którą przygotowali dla nas. Bardzo im dziękujemy.
11/23/2024
W dniu 17 listopada br. na cmentarzu w Hartlepool spotkali się miłośnicy historii i pasjonaci żeglarstwa, aby wspólnie uczcić pamięć kpt. Mamerta Stankiewicza w 85. rocznicę jego tragicznej śmierci. Z miejscem tym łączy nas szczególna więź, ponieważ w roku 2005, dokładnie 17 listopada, jako nowi członkowie klubu YKP Londyn przyjechaliśmy tu z kpt. Jerzym Knabe po raz pierwszy po tym, jak YKP Londyn, z inicjatywy kpt. J. Knabe, otoczył opieką grób Mamerta Stankiewicza. Minęło 19 lat od tamtej skromnej wizyty i teraz, z perspektywy czasu, mogę podsumować te minione lata i powiedzieć, że nie spodziewałam się spotkać tu tak wielu osób zainteresowanych losami marynarzy ze statku MS Piłsudski, który zatonął w Morzu Północnym 26 listopada 1939 roku, najprawdopodobniej w wyniku wejścia na minę wodną lub zestrzelenia torpedą. Kpt. Mamert Stankiewicz zdołał ewakuować prawie całą załogę, ale sam niestety uległ nieprzyjaznym warunkom i sile wrogiego, lodowatego morza.
Nad grobem kpt. Mamerta Stankiewicza zebrali się opiekunowie obecni grobu, przedstawiciele Polskiej Szkoły w Darlington oraz wolontariusze Polskiej Wspólnoty Parafialnej z Teesside, którzy odczytali list od prawnuka kpt. M. Stankiewicza, a także żeglarze z KSW Hutnik Pogoria 1, którzy przywieźli ze sobą list od Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. W imieniu Klubu Płetwonurków „Waleń”, Bractwa Wybrzeża oraz Polskich Żeglarzy w Irlandii podziękowali za pamięć o tym, jakże ważnym dla żeglarstwa człowieku. Przyjechali również młodzi adepci z organizacji harcerskich i zuchy z Gromady Wodnej „Wilczki Morskie” z Liverpoolu. Wieniec na grobie uroczyście złożył Konsul Generalny RP z Manchesteru, Pan Ireneusz Truszkowski. Wszyscy uczestnicy w apelu poległych oddali hołd pamięci poległym na morzu marynarzom z okrętu podwodnego ORP Orzeł i statku MS Piłsudski.
Po uroczystości na cmentarzu uczestnicy udali się do kościoła, gdzie odbyła się uroczysta msza celebrowana przez ks. Jana Świętka z Polskiej Parafii w Newcastle upon Tyne, pięknie oprawiona muzycznie przez polski zespół z Newton Aycliffe – Polonica Corda. Po mszy organizatorzy zaprosili przybyłych gości na poczęstunek, gdzie przy gorącym bigosie, herbacie i ciastku można było porozmawiać, poznać się bliżej i wspólnie wymienić wiedzę oraz doświadczenia.
Dla nas ta uroczystość 17 listopada br. była bardzo osobistym przeżyciem. Stojąc tam na cmentarzu w Hartlepool, przy grobie kapitana Mamerta Stankiewicza, chcieliśmy również uczcić pamięć naszego przyjaciela, wybitnego człowieka morza, żagli i przygody – niezłomnego animatora międzynarodowej polonii żeglarskiej, niedawno zmarłego kapitana Jerzego Knabe z Hillside Road w Londynie. Celowo wymieniam ten adres, gdyż przez dziesięciolecia praktycznie każda zaangażowana w polonijne żeglarstwo osoba znajdowała tam pomoc, wsparcie czy poradę. Tak było również z nami.
Wszędzie tam, gdzie jest woda i można było dopłynąć jachtem czy nawet kajakiem, tam był swego czasu Jurek Knabe. Nadmienię jedynie o legendarnej dla osiągnięć polskiego żeglarstwa wyprawie naukowo-żeglarskiej do Ameryki Południowej na pokładzie jachtu Śmiały. Książeczka Żeglarska kapitana Knabe to praktycznie odtworzenie atlasu geograficznego świata. W latach 70. ubiegłego wieku kapitan Jerzy Knabe zamieszkał na stałe na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i tu z ogromnym sukcesem rozwijał socjalne życie polonijnej społeczności wodniackiej.
Zawirowania zawodowe i osobiste spowodowały, że z wejściem Polski do struktur UE i jednoczesnym otwarciem granicy przez Zjednoczone Królestwo, również my przybyliśmy na ten tolerancyjny, otwarty i przyjazny nam Polakom ląd. W Polsce od wczesnych lat 90. działaliśmy w strukturach zorganizowanego żeglarskiego życia. Do dziś jesteśmy członkami Klubu Sportów Wodnych „Hutnik” nad jeziorem Pogoria w Dąbrowie Górniczej i prowadzimy Internetowy Portal Żeglarski Pogoria.org.
Zaraz po uregulowaniu spraw zawodowo-życiowych w nowym kraju okazało się, że „navigare necesse est” i że nasze życie bez styczności z środowiskiem żeglarskim byłoby niepełne. Jak wiemy, życie zawsze znajdzie sposób, aby pokierować nasze losy we właściwe kierunki i tak za sprawą malutkiego ogłoszenia w gazecie Polish Express znaleźliśmy się ostatecznie na Hillside Road w domu Jurka Knabe. Potem już było jak zawsze, czyli zwykłe spotkanie i rozmowa przy herbacie zapoczątkowały naszą przyjaźń i długoletnią wspólną działalność. To w czasie jednego z takich herbacianych spotkań wypłynął temat opieki nad grobem kapitana Mamerta Stankiewicza. Przez całe lata grobem opiekowali się członkowie Związku Polskich Oficerów Marynarki Handlowej. Niemniej z upływem czasu marynarze ze Związku mieli coraz większą trudność podołać zadaniu, gdyż wymagało to pokonania 250 mil od Londynu. Jurek uznał, że jako brać żeglarska zaoferujemy pomoc w tym zadaniu.
17 listopada 2005 r. pierwsza delegacja Yacht Klubu Polski Londyn pod kierownictwem kapitana Jerzego Knabe przybyła na cmentarz w Hartlepool. Była to skromna uroczystość, na którą przyjechał Konsul Generalny RP w Londynie Janusz Wach, cztery osoby z klubu YKP Londyn, w tym Agnieszka Mazur, oraz operator TVP Polonia. Już wtedy wiedzieliśmy, że będzie to ważne dla nas miejsce i że jeszcze nie raz Hartlepool odwiedzimy.
Wyjazdy do Hartlepool, sprzątanie grobu, złożenie symbolicznego wieńca i zapalenie znicza pamięci przez wiele lat były wpisane w coroczny kalendarz działalności YKP Londyn. Utrudnienia związane z pandemią oraz powolny powrót do normalnego życia spowodowały, że również YKP Londyn napotkał trudności z realizacją wyjazdów do Hartlepool. Wtedy to opiekę nad tym niezwykłym miejscem zaoferowała lokalna polonia z Polskiej Wspólnoty Parafialnej w Teesside. Przesyłamy gorące podziękowania za trud w opiece nad tym oddalonym od naszego bałtyckiego wybrzeża, a jednocześnie tak bliskim każdemu człowiekowi związanemu z polską tradycją morską i żeglarską miejscem.
Mamy nadzieję, że zapoczątkowana przez kpt. Jerzego Knabe tradycja spotkań przy grobie „Znaczy Kapitana” w Hartlepool, obecnie kontynuowana przez Was, stanie się wspaniałą okazją do skupienia uwagi międzynarodowej społeczności polonijnych żeglarzy oraz zaowocuje w przyszłości upamiętnieniem polskich marynarzy poległych w czasie służby pod brytyjską banderą.
Ważnym elementem polskiej marynistycznej historii w Hartlepool jest zrealizowany w 2009 roku projekt Polskiego Klubu Płetwonurków „Waleń” z Londynu prowadzony przez Aleksandra Foxa. Nurkowanie do wraku zaowocowało wydobyciem z wraku bulaja i przekazaniem go w dniu 23 listopada 2009 r. do zbiorów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W książce „M/s „Piłsudski”: duma II Rzeczypospolitej Polskiej” znalazł się cały rozdział poświęcony tej wyprawie nurkowej.
Ważnym wydarzeniem było również zakończenie w Hartlepool jednego z etapów Tall Ship w roku 2010, w którym uczestniczyła STS Pogoria. Wtedy również odbyły się uroczystości na cmentarzu i przy grobie kpt. M. Stankiewicza zebrali się marynarze z ORP Iskra pod dowództwem komandora Jacka Miłowskiego, żeglarze z STS Pogoria, Konsul Generalny RP z Manchesteru Piotr Nowotniak oraz znany aktor i żeglarz Kazimierz Kaczor.
Kiedyś Oficerowie Marynarki Handlowej, potem kapitan Knabe i YKP Londyn wraz z Polskim Klubem Płetwonurków „Waleń” z Londynu oraz oczywiście szeroko rozumiana społeczność marynarzy i żeglarzy spod biało-czerwonej bandery podtrzymywała pamięć o współtwórcy polskiej floty. Cieszymy się, że przez 19 lat udało się zachować pamięć o tak wybitnej postaci, jaką w naszej historii jest kpt. Mamert Stankiewicz. Fakt, iż dzięki lokalnym wolontariuszom oraz organizacjom wspierającym ich pasje i zaangażowanie to miejsce może nabrać właściwego statusu, a nawet stać się symbolem pamięci o naszych polskich marynarzach, jest dla nas największą nagrodą i będziemy wspierać każdą inicjatywę oraz projekty zmierzające do uhonorowania naszych biało-czerwonych chłopaków spod „Union Jack’a”.
„Kapitanie Mamercie Stankiewiczu … Znaczy Pamiętamy!”
Cześć Ich Pamięci
Agnieszka „Bramreja” Mazur
Tomasz „Bezan” Mazur
Liverpool, 22.11.2024
W tekście wykorzystano zdjęcia uczestników z wizyt w latach 2005, 2007, 2009, 2010 opublikowane na portalu Pogoria.org, zdjęcia wykonane Bartłomieja Wilczka w trakcie obchodów w 2024 r., zdjęcia z wyprawy nurkowej Polskiego Klubu Płetwonurków „Waleń” wykonane przez Aleksandra Foxa w 2009 roku.
02/10/2025
Zgłosiliśmy się do konkursu grantowego organizowanego przez grantowo.pl.
01/24/2025
Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów żeglarstwa, niezależnie od wieku, na kurs żeglarski na stopień żeglarza jachtowego.
12/24/2024
W magicznym czasie Świąt Komandor naszego Klubu, Adam Kozak, odwiedził Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą “Przystań” w Dąbrowie Górniczej i przekazał podopiecznym tej placówki ufundowane przez nasz Klub upominki.
09/25/2024
Za nami kolejny żeglarski weekend i kolejne wspaniałe wieści!